Jak zůstat co nejdéle doma
Zákon o sociálních službách a prováděcí vyhláška zahrnují vyjma pobytových služeb i služby sociální péče, do této skupiny spadá pečovatelská služba a osobní asistence.
Pečovatelská služba a osobní asistence
Základní princip obou služeb je stejný – poskytnout pomoc někomu, kdo se trápí nebo je nějak postižen, není schopen postarat se sám o sebe a svoji domácnost nebo jeho blízcí jsou již vyčerpaní každodenní péči o něj a potřebují si odpočinout. Nelze ale považovat pečovatelskou službu a osobní asistenci za totéž.
Jaký je rozdíl mezi oběma službami?
Pečovatelská služba poskytuje své základní činnosti ve vymezeném čase, např. pečovatelská služba může mít stanovenou pracovní dobu od rána do večera pět dní v týdnu. Oproti tomu služba osobní asistence se poskytuje bez časového omezení. Lze ji tedy žádat i v nočních hodinách nebo o víkendu (vše závisí na kapacitě služby). Rozsah činností osobní asistence a pečovatelské služby vymezuje Zákon o sociálních službách a prováděcí vyhláška. Pečovatelská služba zajišťuje v domácnosti uživatele v podstatě vše, co sám nezvládne, např. v dohodnuté době pomůže s hygienou, s oblékáním, s přesunem z lůžka, s chodem domácnosti atd.
Osobní asistence má širší rozsah
Osobní asistence má oproti pečovatelské službě širší rozsah činností. Tato služba představuje spíše čas, který uživateli osobní asistent věnuje. Co pro klienta poskytovatel konkrétně dělá, záleží na smluvním ujednání obou stran. Osobní asistent je s uživatelem delší dobu, např. celé dopoledne a pomáhá se vším, co sám nezvládne – může pomáhat s hygienou, obstarávat, doprovázet nebo jen dělat společnost a „bezpečnostní dohled“. Úkolem jak osobní asistence, tak pečovatelské služby je umožnit všem, kteří to potřebují, zůstat co nejdéle doma a zároveň péčí nepřetěžovat rodinné příslušníky.